Tūjas bibliotēka
Emocijām piepildīta tikšanās ar rakstnieci Marinu Kosteņecku Tūjā
04.09.2020
Tikšanās ar pazīstamo rakstnieci un publicisti Marinu Kosteņecku Tūjas bibliotēkā notika svētku gaisotnē - pāris dienas pirms pasākuma, 25. augustā, Marina Kosteņecka svinēja 75. dzimšanas dienu. Rakstnieces dzīve ir neticami bagāta - klausoties viņas atmiņu stāstos, grūti noticēt, ka to visu piedzīvojis viens cilvēks. Marinas Kosteņeckas dzīvi precīzi raksturo Māra Čaklā vārdi: “Es esmu bagāts. Man pieder viss, kas ar mani noticis.” Tieši šīs dzejas rindas rakstniece izvēlējusies arī par vadmotīvu savam atmiņu krājumam“Mans XX gadsimts”, ko pirms gada klajā laida Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrība. Krājumā ir četras grāmatas – „Mans XX gadsimts“ un „Vēstules no XX gadsimta“ krievu un latviešu valodā. Tā vienlaikus ir rakstnieces biogrāfija un unikāla liecība par neseno Latvijas vēsturi. Vēsturiskie notikumi ietekmējuši rakstnieces radošo un personīgo dzīvi un otrādi – Marina Kosteņecka bijusi aktīva līdzdalībniece valsts vēsturē. Tieši tādēļ rakstnieces atmiņām un dzīves stāstam ir īpaša vērtība.
Prezentējot savu atmiņu krājumu, Marina Kosteņecka jau gadu dodas uz dažādām Latvijas vietām un bibliotēkās tiekas ar vietējiem iedzīvotājiem. Ar rakstnieci sarunājas LNB Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone, uzvedinot uz dažādiem tematiem. Tā kā tikšanās Tūjā notika augustā, tā lika atcerēties teju 30 gados senus notikumus - Augusta puču, Maskavas barikādes un trīs tajās kritušos. Marina kā PSRS Augstākās padomes deputāte un Latvijas delegācijas pārstāve piedalījās bojā gājušo bērēs. Sēru gājienā viņu uzrunāja maskavieši un teica: “Pasakiet paldies Latvijai, ka iemācīja mūs celt barikādes! Bez jūsu pieredzes mēs nebūtu uzvarējuši!”. Šis notikums uz mūžu palicis rakstnieces atmiņā un aprakstīts arī grāmatā “Mans XX gadsimts”. Tāpat kā neatlaidīgā cīņa par Molotova - Rībentropa pakta slepeno protokolu atzīšanu 1989. gadā. Tam bija milzīga nozīme Latvijas neatkarības atgūšanā. Arī šis stāsts izskanēja Tūjā. Marinai raksturīgā veidā - ar humora devu un aizrautīgi, bet emocionāli un vēsturiski precīzi.
Rakstniece runā atklāti un tieši, dalās ar valstiski un vēsturiski nozīmīgiem atmiņu stāstiem, bet nevairās atklāt arī ļoti personīgus un emocionāli smagus dzīves brīžus. Marinai ir arī nostāja un viedoklis par šodienas aktualitātēm. Tūjā rakstniece iestājās par priesteri Andreju Mediņu, kā jau to publiski darījusi arī ierakstā sociālajā tīklā Facebook. Pazīstot priesteri un viņa dzīves gājumu personīgi, rakstniece gan Facebook, gan klātienē teica: “Tas, kurš savā dzīvē piedzīvojis smagākus pārbaudījumus kā Andrejs Mediņš, un tas, kurš pratis mīlēt savu tuvāko vairāk kā Andrejs Mediņš, lai met pirmo akmeni. Es savos 75 gados nostāšos šī akmens ceļā”.
Nereti šādās tikšanās reizēs kāds klātesošais rakstniecei vaicā, ko viņa domā par mūsdienu Latviju un vai ir bijis vērts izcīnīt vēsturiskās cīņas par valsti, kāda tā ir šodien. Marina kategoriski noraida apgalvojumus par Latviju kā neizdevušos valsti un patiesi lepojas ar šodienas Latviju. Viņa liek paraudzīties uz sakoptajām pilsētām, lielām un mazām, uz jaunuzceltām un renovētām ēkām, bibliotēkām, kultūras būvēm, liek aplūkot bagātīgo literatūras klāstu latviešu valodā grāmatnīcās. “Mana Latvija ir izdevusies valsts!” saka rakstniece.
Tikšanās noslēgumā LNB Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone dāvināja atmiņu krājuma “Mans XX gadsimts” grāmatas Tūjas bibliotēkai. Tagad tās Tūjā pieejamas ikvienam interesentam.
Paldies Tūjas bibliotēkas vadītājai Zeltītei Millerei par silto uzņemšanu, Salacgrīvas novada domes pārstāvei Evijai Keiselei par aizkustinošu sveicienu no pašvaldības un pasākuma dalībniekiem - par atsaucību un patieso interesi! Paldies kempingam Jūrasdzeņi par iespēju rakstniecei piepildīt vēlēšanos - redzēt jūru. Ar Jūrasdzeņu saimnieku gādību Marina ne vien pabija Tūjas pludmalē un pie mola, bet apskatīja arī atpūtas kompleksu un gleznotāja Roberta Muža darbus.
Sanita Kitajeva,
LNB Atbalsta biedrība
Ielādēju...
|
Atpakaļ