Jaunākās grāmatas
Aktualitātes
Skolēnu patriotiskā dzeja iegūst atzinību
07.12.2020
Decembri esam aizsākuši ar lielā jaunlatvieša atminēšanos – 2. decembrī atzīmējām Krišjāņa Valdemāra 195. gadskārtu.
Šķiet, par zīmola „Latvietis” popularitāti, kā pamatā ir mūsu izcilā sabiedriskā darbinieka vizītkarte uz savas istabiņas durvīm, mācoties Tērbatas universitātē, vairs mūsdienu Latvijā šaubas nerodas. Līdzīgi ir ar patriotismu, kas īpaši piederas laikā starp Lāčplēša dienu un Valdemāra gadskārtu.
Šogad, turpinot Salacgrīvas novada bibliotēkas 2005. gadā iedibināto tradīciju rīkot Vidzemes patriotiskās dzejas festivālus, stafeti pārņēmusi Preiļu Galvenā bibliotēka, tiešsaistē tieši Lāčplēša dienā paziņojot dzejas konkursa „Latvija, cik daudz tev vēlos teikt!” rezultātus. Laureātu vidū daudz mūspuses jauno autoru, kuri savā dzejā apliecinājuši uzticību dzimtajam krastam, latviešu valodai un mūsu tēvzemei.
Eiropas Parlamenta deputātes profesores Ineses Vaideres simpātiju balvu saņem Gabriela Kalniņa un Krista Gaile (Salacgrīvas vidusskolas 5. b klase, skolotāja Evija Kosīte-Viļķina) un Līva Rulle-Zeļenkova (Limbažu 3. v-sk 6. c kl., sk. Ināra Pilskunga). Savukārt Preiļu Galvenās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas vadītājas Vilhelmīnes Jakimovas speciālbalvu saņem Rolands Daugulis (Salacgrīvas v-sk 6. b klase, sk. Evija Kosīte-Viļķina).
Pavisam konkursam tika iesūtīti 98 dzejoļi un saskaņā ar žūrijas, ko vadīja konkursa patrons kinorežisors Jānis Streičs, vērtējumu 53 no tiem ir izdoti grāmatā „Latvija, cik daudz tev vēlos teikt!”
Savukārt ceļojošā izstāde „Latviskuma vārdi ceļo no bibliotēkas uz bibliotēku”, ko Salacgrīvas novada bibliotēkā 22. oktobrī atklāja ar Latviešu Fonda atbalstu, nu radusi mājvietu Salacgrīvas vidusskolā, kur vienmēr bijusi ļoti atsaucīga vide patriotisko dzejas konkursu norisei. Salacgrīvas novada bibliotēkas mājaslapā lūkojama plaša fotogalerija par astoņiem Vidzemes patriotiskās dzejas festivāliem (2005 – 2018), kuri nu pārauguši Vislatvijas patriotiskās dzejas konkursā.
Mūsu novadniece Jolanta Borīte, kura vadīja Latvijas simtgades biroju, 2018. gada kopsanākšanā atzīmēja: „Mani ļoti priecēja jauno autoru dzejā saklausītie atslēgvārdi – dzimtā zeme, jūra, tēvzeme un brīvība, un tas liecina par skolēnu patriotiskās atziņas briedumu.”
Festivālu idejas autore, Salacgrīvas novada bibliotēkas vadītāja Hedviga Inese Podziņa ir gandarīta: „Šie astoņi festivāli no Salacas krastiem nu ir atbalsojušies zilo ezeru zemē Latgalē un kopumā – visā Latvijā, un tas nozīmē, ka te, pie jūras dzimušās idejas ir ilgtspējīgas, ka mēs, piejūrieši, varam un spējam uzrunāt visu mūsu tēvzemi.”
Gints Šīmanis
Atpakaļ