Bibliokuģis

KOPSIM JŪRAS GĒNUS LATVIEŠOS!
03.05.2017

Ar šādu nosakumu biedrība “Bibliokuģis “Krišjānis Valdemārs”” (pieraksta osta - Salacgrīva) šovasar plāno rīkot tikšanās jaunsargu nometnēs Vidzemē un Kurzemē un uzrunāt jauniešus neaizmirst latviešu seno nodarbi – jūrā iešanu. Projektu atbalsta Latviešu fonds (ASV), kuram rūp latviešu kuģniecības tradīciju turpināšana mūsdienās, un šī sadarbība ar bibliokuģi ilgst jau otro gadu.

Šādas aktivitātes bibliokuģa komanda – Salacgrīvas novada bibliotēkas vadītāja Hedviga Inese Podziņa, žurnālists Gints Šīmanis (bibliokuģa bocmanis), tāljūru kuģinieks Ēriks Streičs (bibliokuģa patrona kinorežisora Jāņa Streiča brālis) un mūsu novada jaunie un daudzsološie jūrnieki – tālbraucēji kapteiņi Ivo Logins, Normunds Vilkaušs un Ingus Siliņš – īsteno jau otro vasaru, jo jūrā iešana prasa par to runāt arvien skaļāk, pārliecinošāk un argumentētāk. Statistika, par laimi, ir mums labvēlīga. Pēc Latvijas Jūrnieku reģistra datiem, šobrīd Latvijā ir 12724 jūrnieki, no tiem 90% strādā tirdzniecības flotē, pārējie – zvejas un palīgflotē.

Latvija jūrnieku skaita ziņā ieņem piekto vietu pasaulē aiz Grieķijas, Polijas, Itālijas un Horvātijas. Salīdzinājumam – Lietuvā ir ap 5000 jūrnieku, Igaunijā – turpat 9000. Un vispārliecinošākā statistikas ziņa ir tā, ka Latvija ir pirmajā vietā Eiropā, rēķinot jūrnieku skaitu pret ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaitu. Būtībā – 1,3% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem Latvijā ir jūrnieki, kuri ik gadu uz Latviju atved 360 miljonus eiro savām ģimenēm, bērnu izglītošanai un kopējai valsts izaugsmei.

Tieši jūrniecības nozares var dot mūsu valstij jaunu ekonomisku pacēlumu un jauniešiem plašas darba iespējas starptautiskajā darba tirgū. Pēc starptautiskās jūrniecības organizācijas IMO (International Maritime Organization) datiem, pasaulē vēl aizvien trūkst ap 14000 jūras virsnnieku – kuģu apkalpju komandējošā sastāva, un te mums, latviešiem, kā senai jūrasbraucēju tautai, ir lieliskas izpausmes iespējas.

Bibliokuģa “Krišjānis Valdemārs” komanda ir gatava ieinteresēt jauniešus kļūt par jūrniekiem, pēc tikšanās reizēm ievietojot informāciju sociālajos tīklos, kā arī veidojot mūsu braucienu fotoizstādi, kas būs skatāma bibliotēkās un skolās. Videooperators un PR veidotājs Raivis Struncēns jau otro gadu sociālajos tīklos dokumentē bibliokuģa aktivitātes, un tām ir daudz sekotāju.

Mūsu aktivitātes norit sadarbībā ar Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeju (Baltijas valstīs vecākais un fondiem bagātākais muzejs), Salacgrīvas pilsētas muzeju un domi un Ainažu Jūrskolas muzeju. Tajās ir iesaistīti Salacgrīvas novada jūrniecības veterāni, tādējādi īstenojot dzīvē Krišjāņa Valdemāra vārdus – “Prāta gaisma rada kuģniecību un nāk no kuģniecības.”

Gints Šīmanis.