Jaunākās grāmatas
Bibliokuģis
BIBLIOKUĢIS UZRUNĀ AUSEKĻA MANTINIEKUS
19.09.2022
Salacgrīviešu dibinātā biedrība "Bibliokuģis "Krišjānis Valdemārs"" Dzejas dienu izskaņā viesojās Ausekļa dzimtajā pusē, lai kopā ar dzejnieku Viku un viceadmirāli Gaidi Andreju Zeibotu runātu par latvietim būtiskām vērtībām - sakņu apzinu, dzīvesziņu un patriotismu.
Pasaules apzināšana sākas no Tēvzemes mīlestības, un Valsts Kultūrkapitāla fonda, Vidzemes plānošanas reģiona un Latvijas Valsts mežu atbalstītajā projektā "Valdemārs. Viks. Indiāņi." sarunas allaž fokusējas uz jūru un kuģniecību, jo tieši jūrnieki vēsturiski visplašāk varēja iepazīt pasauli - tālas zemes, romantiskus krastus, jā, un arī savā ceļā dažkārt satikt šo pasaules platuma grādu aborigēnus - indiāņus. Kādi viņi ir?- to vislabāk zina Viks, kuram garu gadu garumā ir sarakste ar īstiem indiāņiem tālajā Amerikā. Viņa demonstrētie indiāņu foto Alojas Ausekļa vidusskolā uzdeva daudz mīklu - cik gadu iezemiešiem, vai tā ir meitene vai zēns, ko indiāņi pielūdz un kam ir tiesības rotāties ar baltgalvainā ērgļa spalvām?
Tomēr visu tikšanos caurvija jautājums - vai latvieši spēj būt tikpat lieli savas dzimtās puses patrioti kā šie Saules nobrūninātie indiāņi? Kas ir tās vērtības, ko iemieso sakņu apziņa un tuvākā mīlestība? Dikļu pamatskolā par to plašāka saruna raisījās ar viceadmirāli Gaidi Andreju Zeibotu.
Meži, jūra un latvietība vislabāk raksturo šī krasta ļaudis, kuri izsenis no zemniekiem, mācoties trigonometriju, fiziku un valodas, kļuva par jūrniekiem, kuģu būvētājiem un eksotisku zemju apzinātājiem. Kas ir jūrnieku mezgli? - taujāja kāds puisis, vēlēdamies darboties Jaunsardzē. Cits mazpulcēns dižojās ar brangi augušu ķirbi, bet meitenēm mājas dārzā esot uzziedējušas milzīgas saulespuķes. Tik bagāti ir Dikļi, kur bibliotekāre Ieva Bukava nudien dara brīnumus - viņas dedzīgums aizrauj, un jaunības maksimālisms nojauc jebkuras robežas - te ir viedi!
Projekta idejas autore, Salacgrīvas bibliotēkas vadītāja Hedviga Inese Podziņa, noslēdzot mūsu braucienus Ausekļa pusē, uzsver, ka mācīties nekad nav par vēlu, jo sakņu apziņa, nākotnes idejas un vīzija par ilgtspējību ir droši ceļabiedri, ja izvēlētais mērķis ir nopietns un pārdomāts, līdzīgi kā kuģa kapteinim, kurš zina un nenovirzās no nospraustā kursa.
Gints Šīmanis
Atpakaļ