Jaunākās grāmatas

Aktualitātes

113122

Bibliokuģis rosina rakstīt par jūru
21.08.2020


Salacgrīviešu biedrība “Bibliokuģis “Krišjānis Valdemārs”” turpina Valsts kultūrkapitāla fondaatbalstīto projektu “Ar zīmolu “Latvietis” Leišmalītes ceļos”. Augusta viducī uz bibliokuģa klāja pirmoreiz kāpa drukātā vārda vēstniece Liega Piešiņa, lai Zaņā, Ezerē un Vītiņos kopā viceadmirāli Gaidi Andreju Zeibotu uzrunātu klausītājus par latviskām vērtībām. Pirmkārt, par mūsu marīnistiku, kas pēdējās desmitgadēs nīkuļo, jo Egons Līvs, Olafs Gūtmanis un citi jūras skartie uz mums noraugās jau no mākoņa maliņas. Jaunākais prozas darbs par veco kapteiņu saldsērīgām atmiņām un jauno censoņu mīlas līkločiem ir Daces Judinas romāns “Dēls” (2019), kas sižetiski aizved mūs uz Ainažiem, kur spokojas Krišjāņa Valdemāra gars un “naktīs enkuri zvana”. Citādi jāiztiek tikai ar seniem izdevumiem, kur lasāmas Ādolfa Talča, Žaņa Grīvas un citu uz klāja uzņemto kapteiņu viesu stāsti, cik nu kurš tai jūras slimības ietekmē spējis ko sakarīgu par zveju darbu uzrakstīt.

            Neapšaubāmi, augstākajā plauktā liekams mūsu novadnieka Riharda Valdesa (1888 – 1942) romāns “Jūras vilki” (1930), kas daudziem vēl palicis nezināms un neatklāts, jo autoru nomocīja Staļina lēģerī un viņa vārds ilgus gadus bija tabu.

            Bibliotekāres – Vita Krauze Zaņā, Agrita Pilibaite Ezerē un Benita Žukovska Vītiņos – bija sarūpējušas tematiskas izstādes par Krišjāni Valdemāru, rosinot lasītājus apzināties, ka Latvija ir jūras valsts.

Cik viegli vai cik grūti būt mūsdienās tālbraucēja kapteiņa mātei? – to vislabāk klātesošajiem zināja stāstīt Salacgrīvas bibliotēkas vadītāja Hedviga Inese Podziņa, kura jau vairāk kā pusgadu mājās gaida dēlu no senajām Kurzemes hercogistes kolonijām – Trinidādas un Tobago. Pandēmija pasauli tā sagriezusi virpulī, ka mājupceļš ieildzis pa vairākiem mēnešiem.

Bibliokuģa komanda projekta noslēgumu iecerējusi septembra sākumā Ukros, Bukaišos un Augstkalnē, un oktobrī laistu klajā Salacgrīvas novada pirmo literāro almanahu “Zutiņš”, kur vienuviet būs sakopotas mūsu novada literatūras pērles – savdabīgs rakstītā vārda kanons, kas nepārprotami vēstīs – pilsēta pie jūras Salacas krastos ir literātiem bagāta un pašpietiekama.

Gints Šīmanis  

Ielādēju...      Atpakaļ
<< Septembris 2020 >>
POTCPSSv
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Kā Jums patīk bibliotēkas atjaunotā mājas lapa?

Patīk
Nepatīk
Iepriekšējā patika labāk

Apskatīt rezultātus