Jaunākās grāmatas
Aktualitātes
Ar ziemeļvalstu literatūru mazos svētciemiešus iepazīstina Karlsons
21.11.2018
Jau ierasts, ka Ziemeļvalstu literatūras nedēļa vienmēr notiek mūsu valsts svētku nedēļā. Šogad tā bija īpaša, jo Latvijas simtgadei veltīto bibliotēkas pasākumu patriotiskajai tematikai pievienojās Ziemeļzemju literatūras varoņu iepazīšana. Lasījumi sveču gaismā 2560 bibliotēkās no Skandināvijas valstīm, Fēru un Ālandu salām, Baltijas valstīm, Islandes un pat no Grenlandes notika jau 22. reizi. Šī gada tēma bija Varoņi Ziemeļos, kuras uzdevums bija Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana.
Svētciema bibliotēka izvēlējās piedalīties Rītausmas stundas lasījumos, uzaicinot to darīt kopā ar jaunākajiem lasītājiem no PII Vilnītis Snīpju grupas. Tā kā šo grupiņu apmeklē bērni , kuri ir pietiekoši jauni savos labākajos gados , no projektā piedāvātajām bērnu grāmatāmneizvēlējāmies lasīt Rokasgrāmata supervaroņiem , bet gan citu alternatīvu - īstu varoņstāstu par īstu, pietiekoši senu un mīļu grāmatas varoni Karlsonu no Astridas Lindgrēnas grāmatas Brālītis un Karlsons, kas dzīvo uz jumta. Karlsons bērnus pārsteidza, figurējot pa bibliotēku. To gan nācās pārtraukt, jo pats taču vien bija uzaicinājis bērnus pie sevis, lai runātos par tik svarīgu un nopietnu tēmu - varonība! Pēc savstarpējās karlsoniskās sasveicināšanās sekoja iepazīšanās ar Ziemeļzemēm, to atrašanos vietām, dabu, dzīvniekiem, ziemeļblāzmu un , protams, ar bērnu grāmatām. Populārās zviedru rakstnieces Astridas Lindgrenas grāmatu varoņus tikai daži bērni jau iepriekš bija iepazinuši teātra izrādēs vai filmās. Karlsons un Pepija šai paaudzei ne tuvu nebija tik pazīstami kā Smurfi, Zibens Makvīns , Sūklis Bobs vai Minioni , Digimoni un Pokemoni . Bet tāpēc jau ir bibliotēka, lai atvērtu grāmatu un iepazītos ar jauniem varoņiem. Jā, bet kas tad ir varoņi? Kādas īpašības raksturo varoni? Ko dara visu apjūsmotie varoņi un ko īsti ļaundari? Tieši uz šiem jautājumiem tad meklējām atbildes kopīgi. Visvienkāršāk taču sadalīt visus varoņus labajos un sliktajos, bet vai sliktajā nav nekā laba un otrādi -labajos arī pa kādai skabargai ? Par to pārliecinājāmies, lasot grāmatas fragmentu par Brālīša pirmo satikšanos ar Karlsonu , kā arī noskatoties filmiņu, kurā abi draugi noķer blēžus Filli un Rulli .
Pēc filmiņas pārrunājām, kādas rakstura īpašības ir Brālītim, kādas Karlsonam, kāpēc Brālītim bija skumji un kāpēc ir labi, ja ir draugi. Ko īsti dara visu apjūsmotais varonis šajā stāstā un ko dara blēži- ļaundari? Runājot par pozitīvajiem bērnu grāmatu varoņiem, nākas aizdomāties, kāpēc populārāki mūsdienu literatūrā aizvien biežāk kļūst antivaroņi ?.
Liela jautrība sākās , kad Karlsons demonstrēja savu jandalēšanās prasmi. Troksnis liels, pa gaisu lido visādi lidojošie priekšmeti, pat tie, kuri parasti gan nelido Nē, nē, tās nebija grāmatas! Bet, kad bibliotēku atkal vajadzēja sakārtot, Karlsons to ierādīja pa savai modei. Labi, ka Snīpju bērni zināja, kā tās rotaļlietas pēc tādas jandalēšanās jāsakārto. Paldies viņu Bokas jaunkundzēm -skolotājām Indrai, Anitai un Ivetai , kas mazos Snīpjus pa laikam pieskatīja , izpalīdzēja un nemaz nebija bargas.
Uz atvadām Karlsons katram dāvāja savu portretu izlasi, kura gan pašiem būs vēlāk jāizkrāso un jāatrāda dāvinātājam. Lai gan pasaulē labākajam tortu ēdājam bija grūti šķiries no saldumu balviņām, ciemiņiem tās tomēr tika līdzi dotas. Mieru, tikai mieru!- pirms šķiršanās teica Karlsons, aicinot bērnus neskumt, jo padomā ir vēl dažas grāmatas, par kurām būtu vērts bērniem pastāstīt. Un, protams, arī multenītes jāskatās, jo jāzina taču par pasaules labākā lidotāja un labākā tvaika mašīnu meistara Karlsona lidošanu un lodāšanu atkal . Pēc pasākuma bērni gan zināja stāstīt, ka Karlsons tagad dzīvojot Ziemeļos. Tā jau tas arī laikam ir, jo Karlsons taču dzīvo katrā no mums- visur un vienmēr pašos spēka gados, gudrs, skaists un pietiekami izskatīgs !
Svētciema bibliotēkas vadītāja L. Borozdina
Ielādēju...
|
Atpakaļ