Jaunākās grāmatas

Aktualitātes

125070

Salacgrīvas Bibliokuģī viesojas Janīna Kursīte
23.05.2022


Reņģēdāju festivāla priekšvakarā biedrību "Bibliokuģis "Krišjānis Valdemārs"" apmeklēja Saeimas deputāte, valodniece un folkloriste Janīna Kursīte. Profesore dzīvi interesējās par Bibliokuģa komandas veikumu Vidzemes lībiešu vēsturisko sakņu apzināšanā, piekrastnieku iesaisti Salacas baseina kultūrvēstures daudzināšanā. Administratīvi teritoriālā reforma ir paplašinājusi Bibliokuģa darbības un atbildības zonu, kur viens no uzdevumiem ir vēstīt, ka bez kultūras vēstures izpētes darba nav cerību sagaidīt adekvātu novada jaunatnes degsmi "stāvēt un krist" par savu dzimto ciemu, pagastu, pilsētu un novadu kopumā. Ir it ka pašsaprotami, ka vietējie novadpētnieki un vēstures entuziasti arī jaunajā novadā būtu motivējami turpināt iesāktos darbus, un šo apziņu varētu stiprināt tikai abpusējs dialogs ar vietvaru.

Sarunā piedalījās kulturvēsturnieks Roberts Ķipurs, kurš pats ir paraugs dialogam ar skolu jaunatni, gadiem organizējot patriotiskas ekspedīcijas par latviešu strēlnieku cīņu vietām, kas pulcējušas desmitiem jauniešu, aizraujot ar savu skatījumu, kas uzrunā vidusskolēnus un motivē tos stāties jaunsardzē, izvēlēties Tēvzemes aizsardzības arodus kā jūrā, tā krastā.

Bibliokuģa šīs vasaras plānos ir izzināt Salacas apkaimes bibliotēku vēsturi, jo tieši šo vietējo "gaismas saliņu" nozīme pieaugusi laikā, kad arvien biežāk tiek likvidētas lauku pasta nodaļas, banku filiāles, jā, arī mazās skoliņas un veikali, kur apkaimes ļaudis varēja satikties, apmainīties viedokļiem, bieži vien spēcināt savu pozitīvo attieksmi pret dzīvi. Pandēmijas laika atšķirtība un komunicēšanās laika ierobežojumi nav spēcinājuši apkaimes iedzīvotājus, tādēļ katra izdevība būt kopā ir lieti jāizmanto. Salacgrīvā šogad tādas noteikti būs tikšanās bibliotēkā, iezīmējot vietējās gaismas pils 120 gadu jubileju, kam par godu top grāmata par Salacas puses bibliotēkām un visiem gaišajiem cilvēkiem, kuri apzinājušies savu misiju - ar grāmatu un caur rakstīto vārdu stiprināt dzimtās puses patiesās vērtības. Jau maija beigās Bibliokuģa komanda dosies uz Burtniekiem, kur dziļi simboliski uzsāks savu jauno projektu, daudzinot Latvijas senākas bibliotēkas piecsimtgadi un Krišjāņa Valdemāra divsimtgadi, ko atbalstījis Vidzemes plānošanas reģions Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda projektu konkursā. Mūsu braucienos piedalīsies dzejnieks Viks (Viktors Kalniņš), jo skolēni ir iemīļojuši viņa grāmatas, un pati tikšanās nosaukta  gana intriģējoši - "Valdemārs. Viks. Indiāņi". Par latviešu grāmatniecības vēsturi un pirmo bibliotēku aizraujoši stāstīs mūsu sadarbības partneri - Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere, savukārt Tēvzemes vēstures lappuses mūsdienu skaudro notikumu gaismā analizēs admirālis Gaidis Andrejs Zeibots. Šādas satikšanās skolās un jaunsargu nometnēs šogad Bibliokuģis iecerējis organizēt vairākkārt, pierādot, ka kultūrvēstures izzināšana nebeidzas tikai ar projektu rakstīšanu un digitālām prezentācijām starp kafijas pauzēm. Savukārt Janīna Kursīte līdz Jūras svētkiem Salacgrīvā viesosies vēl vismaz reizi, jo viņu ļoti uzrunāja kuivižnieka Andra Skujas gleznu izstāde bibliotēkā, tādēļ uz karstām pēdām dzima doma par vaļsirdīgu sarunu - kā mūslaikos klājas piekrastes zvejniekiem, un labāku vietu tai par Bibliokuģa klāju diezin vai izdosies atrast! 

Gints Šīmanis.

Ielādēju...      Atpakaļ
<< Aprīlis 2024 >>
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Vai vasara ietekmē Jūsu lasīšanas paradumus?

Jā, lasu vairāk
Jā, lasu mazāk
Nē, vasara neietekmē manu lasīšanu

Apskatīt rezultātus


 
 
Limbažu novada aktualitātes
 
 
Alojas, Krimuldas, Limbažu un Salacgrīvas novada laikraksts
 
Latvijas kultūras datu portāls