Tikšanās ar grāmatu autori, ceļotāju Zani Eniņu
14.06.2022

Arī šajā sezonā biedrība “Bibliokuģis Krišjānis Valdemārs” mums ir sagādājis brīnišķīgu iespēju iepazīties ar iedvesmojošām personībām.

Šīs tikšanās notiek izstrādātā projekta - sarunu cikla “Literārā mentalitāte” ietvaros, projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Paldies, pieredzējušai moderatorei, kultūras žurnālistei Liegai Piešiņai, kura ikreiz iekrāso un bagātina šīs tikšanās reizes.

Jūnija sākumā aizritēja otrā tikšanās sarunu ciklā. Šajā reizē satikām un iepazinām ceļotāju, grāmatu autori Zani Eniņu, kura mūs aizveda eksotiskos ceļa stāstos.

Zanei ir iznākušas divas grāmatas - "Nekaunīgais pingvīns", kurā ir aprakstīti piedzīvojumi no septiņarpus mēnešus ilgā ceļojuma pa Dienvidameriku, Lieldienu salu un Antarktīdu, savukārt tikko ir iznākusi – otrā grāmata "Uz Aļasku un atpakaļ".

Uz tikšanos bibliotēkā bija ieradušies ceļotmīļi, gan tādi, kas aktīvi paši to dara, gan arī tādi, kas ceļo attālināti - lasot un klausoties citu stāstos.

Ir pagājusi nedaudz vairāk kā nedēļa, taču sajūtas, emocijas un vieglums, kuras tika gūtas sarunas laikā, turpina virmot.

Zane pēdējos desmit gadus ceļojusi diezgan intensīvi. Kopumā pabijusi apmēram 80 valstīs. Lielākoties ceļo viena un atzīst, ka nav ekstrēmists - tā kā viņa ceļojot, to varētu ikviens no mums.

Viņa uzskata, ka ceļot var dažādi, nav pareizu vai nepareizu veidu. Katram ceļojuma veidam ir savi plusi un mīnusi.

Zane ceļo par saviem ietaupījumiem. Dienas budžets - 20 eur. Šajā summā ir iekļauts viss- pārtika, transports, vizas utt. Viņa atzīst, ka ir vietas, kur ar to lieliski pietiek, un ir vieta, kur nepietiek.

Uz jautājumu kā ar bailēm, ceļojot vienai?

Ceļotāja atbild: “No kā?

Sliktas un labas lietas mūs var piemeklēt jebkur. Labi cilvēki ir visur, slikti cilvēki ir visur, čūskas ir visur.. ir situācijas uz zemes, kurās jāpiesargājas vairāk un kurās var atļauties būt brīvāks.”

Bieži mēs savā ikdienas rutīnā domājam, ka visur citur “zāle ir zaļāka” un “saule spožāka”, taču tā gluži nav, to sarunā arī apstiprina Zane. Aizbraucot prom no Latvijas, viņa labāk ieraudzījusi to. Viņa atzīst, ka mums vajag pakāpties soli atpakaļ, lai redzētu, kas īpašs mums ir šobrīd. Izceļojoties pa pasauli viņa sapratusi, ka pie mums Latvijā ir ne tikai skaisti, bet ļoti, ļoti skaisti..

Zane dalījās stāstā par mūsu spēju saprast dabu, iet mežā, atpazīt sēnes, ogas un augus - tas ļoti daudz pasaulē vairs neeksistējot: “Aļaskā es mežā salasīju brūklenes, pagatavoju ievārījumu, uzliku uz galda pie pankūkām - meitene no Amerikas nāca un teica-Zane, kur tu tik garšīgas ogas nopirki? Viņiem neienāk prātā, ka var ieiet mežā un tas viss mums aug pie kājām. Tas, ka mēs to visu spējam atpazīt, ir mums ļoti liela bagātība.  “

Ne tikai ceļošana, bet arī rakstīšana ir Zanes sirdslieta, tāpēc ir tapis blogs -  mugursoma.lv, kurā ir vairāk kā 1200 ierakstu.

Šodien atverot Zanes blogu mugursoma.lv ar prieku ieraugu un lasu ierakstu ar labiem vārdiem par tikšanos Salacgrīvas bibliotēkā.

Citāts no Zanes Eniņas bloga mugursoma.lv /Domas/Pauze

...

Man šīs satikšanās nozīmē tik daudz. Es pat teiktu, ka tās ir gan alga, gan motivācija rakstīt. Visās vietās uzņemšana bija brīnišķīga, bet pēc pēdējās tikšanās Salacgrīvā mājās aizbraucu kā pensijā – apbērta ar labiem vārdiem, dāvanām un ziediem. Ar īpašu siltumu gribu pieminēt kundzi Ilgu, kura iedāvināja pašceptus sklandraušus (neticami gardi) un abas grāmatas pārzināja teju no galvas. Kad runa aizvijās līdz citiem piedzīvojumiem, ik pa laikam minēju, kuros bloga ierakstos par tiem var izlasīt, bet Ilga tik atmeta ar roku – viņa “tos internetus” nemākot un negribot, lai rakstot vien labāk nākamās grāmatas. Jāteic, ka no šīs kundzes saņēmu vienu no labākajiem komplimentiem manā “rakstnieces karjerā” – Aļaskas grāmatas humors līdzinoties “Trīs vīriem laivā”, vienai no manām mīļākajām grāmatām.

..

P.S. noteikti šo tekstu "bez tiem internetiem" nodosim mūsu īpašajai lasītājai Ilgas kundzei!

Paldies un uz tikšanos nākamajā sarunu ciklā “Literārā mentalitāte!

Diāna Gederta

Salacgrīvas bibliotēkas vadītājas vietniece