SALACGRĪVĀ NOSLĒDZ MEMORANDU PAR AKADĒMISKĀM VĒRTĪBĀM
07.12.2017

Tikšanās Ainažu Jūrskolas muzeja dārzā mēdz būt liktenīgas. Tā notika arī šovasar, kad 3. jūnijā latviešu jūrnieku salidojumā Salacgrīvas novada priekšstāvjus uzrunāja Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas (LU AB) direktore Venta Kocere. Tapa skaidrs, ka novada dzīves spilgtināšanai noderētu ciešāka sadarbība ar valstī populārāko augstskolu un lielāko latviešu iespieddarbu krātuvi pasaulē, proti, Misiņa biblotēku, kas darbojas LU AB ietvarā.

Decembra pirmajā dienā, atminoties mūsu novada dižgaru Krišjāni Valdemāru, kurš lika pamatus Ainažu jūrskolai, tika noslēgts LU AB un Salacgrīvas novada sadarbības memorands, ko parakstīja LU AB direktore Venta Kocere un Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs.

Tā nu piejūrnieki no Minhauzena Duntē līdz Krišjānim Valdemāram Ainažos ir ieguvuši apliecinājumu akadēmisko vērtību pārākumam, jo muzeji, skolas un bibliotēkas ir tieši tās novada gaismas pilis, kurās būtisks un novērtēts tiktu katrs LU AB zinātniskais pienesums. Jau todien Salacgrīvas vidusskola, kur notika memoranda parakstīšana, ieguva vairākus desmitus vērtīgu izdevumu – no okupācijas seku dokumentācijas komisiju pētījumiem līdz akadēmiķa Jāņa Stradiņa darbiem.

V.Kocere skolēniem aizraujoši stāstīja par saviem izziņas braucieniem uz Ukrainu, kur Hersonas tuvumā Pirmā pasaules kara laikā trimdā darbojusies Ainažu jūrskola. Latvijas un mūsu novada daudzinājums Ukrainā vainagosies ar tālāku sadarbību un Ainažu jūrskolnieku gaitu pētījumiem Hersonā nākotnē. Latvisko jūrābraukšanas tradīciju spēks bijis tik liels, ka vēl tagad Ukrainas novadpētnieki runā par “latvisko” auru tālajos jūrskolas bēgļu laika gados.

Latviskumu un jūrniecības garu kopj Salacgrīvas vidusskolā un bibliotēkā. Ne velti vidusskolas bibliotēkas vadītāja Valentīna Kalniņa tika īpaši daudzināta par ieguldījumu tradīciju kopšanā – caur grāmatām un dejas mākslu (kam atdoti 44 darbīgā mūža gadi!), saņemot draugu – Rīgas ostas kapteiņdienesta – velti – jaunāko fotostāstu par Rīgas brīvostu. Tikai šādā – profesionālā un aizrautīgā – sazobē var ieinteresēt jauniešus izvēlēties sensenos arodus - iet jūrā, iepazīt pasauli no kuģa klāja, ar laiku – arī no kapteiņa komandtiltiņa. Tieši šādu izvēli – akadēmiski un zinātniski pamatotu, kam notic sirdsbalss, arī veicinās noslēgtais sadarbības memorands starp īpašiem vērtību turētājiem – piejūras pašvaldību un Alma Mater, kas rosina meklēt, izzināt un atrast dzīves patiesās vērtības.

Gints Šīmanis.

Raivja Struncena foto.