Piedalies Tautas grāmatu plaukta veidošanā
11.09.2013

Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) līdz 1.novembrim rīko akciju Tautas grāmatu plaukts. Tās mērķis ir dot iespēju iedzīvotājiem piedalīties Nacionālās bibliotēkas jeb Gaismas pils satura veidošanā. Ikviens var dāvināt bibliotēkai sev nozīmīgu un īpašu grāmatu, titullapā ierakstot veltījumu vai personisku stāstu, kas saistās ar šo grāmatu. Šo vēstījumu lasīs cilvēki šodien un arī nākamajās paaudzēs. Katra grāmata, katrs vēstījums tiks digitalizēts. Tautas grāmatu plaukts, kura apjoms būs aptuveni 23 000 grāmatu tiks izvietots LNB jaunās ēkas ātrijā izvietotajā stikla sienā, kas sliesies piecu stāvu augstumā. Šī Gaismas pils arhitekta Gunāra Birkerta projektētā konstrukcija jeb plaukts būs arī viens no centrālajiem ēkas elementiem un pieejams ikvienam lasītājam. Grāmatas tiks saliktas gar sienu, bet ar spoguļiem radīts tāds efekts, ka skatoties no lejas, liksies – grāmatas stāv  slīpi.

Kāpēc dāvināt ? Gaismas pils Tautas grāmatu plaukts būs īpaša vieta, ko veidojuši cilvēki paši. Tāpēc ir svarīgi, lai grāmatā būtu novēlējums vai stāsts nākamajām paaudzēm, kas vēsta par katra individuālo vēsturi, par to, kas nav izlasāms enciklopēdijās, zinātniskos pētījumos vai rakstos. Šos individuālos vārdus varēs izlasīt cilvēki gan šodien, gan nākotnē. Akcijas rezultātā tiks noskaidrota arī nācijas mīļākā grāmata un autors. Tātad – izvēlies vienu sev nozīmīgu un īpašu grāmatu, ieraksti priekšlapā vēstījumu un atnes uz tuvāko bibliotēku līdz 1.novembrim. Projektu Tautas grāmatu plaukts īsteno LNB sadarbībā ar LNB Atbalsta biedrību un nodibinājumu „Rīga 2014”.

2014.gada 18.janvārī akcijā sadāvinātās grāmatas Grāmatu draugu ķēdē no rokas rokā ceļos no LNB vecās ēkas uz jauno, simboliski aizsākot bibliotēkas piepildīšanu ar iedzīvotāju veidotu saturu. Lai grāmatas nesamirktu un labā stāvoklī tiktu nogādātas līdz Gaismas pilij, tās tiks apvākotas. Interesants ir fakts, ka ceļš no vecās bibliotēkas līdz jaunajai ir tieši 2014 metru garš.

Akcija plānota sešas stundas gara no 12.00 līdz 18.00, un tās īstenošanai nepieciešami apmēram 23 000 dalībnieki. Lai grāmatu ķēde nepārtrūktu un visā ceļā būtu cilvēki, tā tiks sadalīta astoņās zonās: Vērmanes dārzs, Merķeļa iela-Raiņa bulvāris, Raiņa bulvāris-Aspazijas bulvāris, Audēju iela, Grēcinieku iela, 11.novembra krastmala, Akmens tilts un Mūkusalas iela. Katrs ķēdes dalībnieks var izvēlēties, kurā posmā atrasties. Vecākiem un bērniem, kā arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ieteicama īpašā zona – Vērmanes dārzs. Te atšķirībā no citiem ceļa posmiem, kur būs jāatrodas aptuveni pusstunda, vajadzēs atrasties tikai 15 minūtes. Būs arī īpaši padomāts par sildīšanās iespējām.

Ikvienam 2014.gada 18.janvārī, sestdienā, ir iespēja piedalīties unikālā akcijā, kad no rokas rokā ceļos grāmatas, tādējādi tiks ievadīts mūsu galvaspilsētas goda statuss – „Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014.” Nepieciešams reģistrēties dalībai. Klātienē tas izdarāms Rīgā Esplanādē radoši informatīvajā telpā „Esplanāde 2014”, bet neklātienē interneta portālā www.riga2014.org sadaļā Grāmatu draugu ķēde. Visi reģistrētie dalībnieki saņems piespraudi, kas apliecina dalību akcijā. Tie, kuri reģistrējas internetā, piespraudi var saņemt Esplanādē.

Atbalstīsim šo vēsturisko akciju, kuras idejas pamatā ir cilvēku saskarsme, simboliska kultūras vērtību nodošana no rokas rokā, no cilvēka cilvēkam.