Jaunākās grāmatas
Aktualitātes
Patriotisms no Salacas krastiem atbalsosies Preiļos
06.11.2020
Eduards Aivars, Uldis Auseklis, Arnolds Auziņš, Daina Avotiņa, Uldis Bērziņš, Lija Blūma, Ronalds Briedis, Lija Brīdaka, Jānis Elsbergs, Anita Emse, Pāvils Johansons, Valdis Rūja, Viks – tie ir tikai neliela daļa no mūsu dzejdariem, kuri no 2005. gada kuplinājuši Vidzemes patriotiskās dzejas festivālus, kuru mājvieta līdz Latvijas simtgadei bija Salacgrīva. Nu, pateicoties festivāla patrona kinorežisora Jāņa Streiča dedzīgumam, stafetes kociņš nodots Preiļiem, kur Lāčplēša dienā bija iecerētas sirsnīgas aktivitātes vairāku dienu garumā.
Atminoties festivāla pirmsākumus, ar Latviešu Fonda atbalstu 22. oktobrī Salacgrīvas novada bibliotēkā tika atklāta ceļojošā izstāde “Latviskuma vārdi ceļo no bibliotēkas uz bibliotēku”. Tās atvēršanā festivāla iniciatore un izstādes veidotāja, Salacgrīvas novada bibliotēkas vadītāja Hedviga Inese Podziņa uzsvēra: “Festivālu organizēšana no paša sākuma bija komandas darbs. Paldies skolotājiem, bibliotekāriem, bērnudārzu darbiniekiem, skolēnu un bērnudārzu audzēkņu vecākiem! Pirmajos gados mani iedrošināja cēsniece, bijušā Latvijas bibliotekāru biedrības Vidzemes nodaļas vadītāja Gunta Romanovska un Lauku bibliotēku atbalsta biedrības vadītāja, mūsu nozares autoritāte Biruta Eglīte.”
Un tā no 2005. gada Lāčplēša dienā ik pārgadu pulcējās jauniešu romantiskākie pārstāvji, lai lasītu savu dzeju, tiktos ar vienaudžiem un profesionāliem rakstītā vārda meistariem, jo viņus vienoja festivāla mērķis – saglabāt latviskumu un vairot patriotismu. Šo uzdevumu lieliski gadu garumā kopa Salacgrīvas novada bibliotekāri, vēlāk viņiem palīdzēja bibliokuģa “Krišjānis Valdemārs” komanda. Jo jūra ir Latvijas nacionālā bagātība – mūsu jūrnieki strādā visās pasaules jūrās, bet atgriežas Latvijā – savās mājās.
Patriotiskās dzejas festivāls tradicionāli noslēdzās ar lāpu gājienu no kapiem, kur tika pieminēti Lāčplēša ordeņa kavalieri, jahtu laukumā Salacas krastā dziedot patriotiskas dziesmas folkloras kopas “Cielava” uzmundrinājumā. Neatņemams festivāla viesis un iesūtīto skolēnu dzejas darbu vērtēšanas žūrijas dalībnieks bija viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots. Pateicoties viņa ieinteresētībai, 2018. gadā festivāla devīze bija Latvijas Kara flotes karogā iešūtie vārdi – “Mūs vieno Latvijas svētais vārds!” Salacas krastos bieži viesojušies Jūras spēku kuģi, festivālā vienmēr piedalījušies Zemessardzes vīri, rādot kaujas tehniku un gatavojot gardas pusdienas lauka virtuvē.
Šogad festivālam Preiļos ielūgumus saņēmuši seši Salacgrīvas vidusskolas skolotāju Evijas Kosītes-Viļķinas un Intas Balodes audzēkņi – meistarklasēs piedalīties uzaicināti Krista Gaile, Guntis Smalkais, Rolands Daugulis, Roberts Lēpmanis, Gabriela Kalniņa un Kristiāns Tazāns. Dzejas konkursa “Latvija, cik daudz tev vēlos teikt!” krājumā ir iekļautas Tīnas Krūmas, Renāra Ģēģera un Olivera Stāmera vārsmas. Pavisam no Salacgrīvas vidusskolas piedalījušies 17 skolēni, iesūtot 98 savas dzejas žūrijas komisijai izvērtēšanai.
Vidzemes patriotiskās dzejas festivāls gadu gaitā pulcējis arvien jaunus talantus. Tas atzinīgi novērtēts, un Valsts prezidents Andris Bērziņš 2012. gadā savā apsveikumā festivālam raksta: “Labas zināšanas par savas valsts vēsturi 21. gadsimta globālajā pasaulē ir svarīgs nosacījums piederības sajūtas veidošanā patriotisma un lepnuma jūtu ieaudzināšanā. Man ir patiess prieks, ka Vidzemes patriotiskās dzejas festivāls aicina ikvienu jaunu cilvēku, kuram Latvija ir sirdī mīļa un dārga, ieaust savu patriotismu tēlainās dzejas vai stāstu rindās.”
Izstāde “Latviskuma vārdi ceļo no bibliotēkas uz bibliotēku” kādu laiku atradīsies Salacgrīvas bibliotēkas telpās. Tad tiks pārvesta uz Salacgrīvas vidusskolu, lai bērni un jaunieši lasa savu vienaudžu dzeju, rod spēku latviskuma rindās. Gada nogalē plānots izstādi vest uz Rīgu, kur tā kuplinātu Krišjāņa Valdemāra 195 dzimšanas dienas svinības Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā. Nākamajā gadā izstāde sāks savu ceļojumu pa Vidzemes skolām.
Gints Šīmanis
Atpakaļ