Krēslas stundas lasījums Salacgrīvas bibliotēkā
19.11.2014

Mūsu senči krēslainos rudens novakarus pavadīja, stāstot stāstus, minot mīklas, dziedot dziesmas un sveču gaismā lasot pa grāmatai.

Arī mūsu ziemeļvalstu kaimiņi šādu vakarēšanu mums bibliotēkās piedāvā jau 17 gadus. Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa ir projekts, ko Ziemeļvalstīs administrē Biedrības Norden asociācija, bet Latvijā – Ziemeļu Ministru padomes birojs sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru un biedrību Norden Latvijā. Ziemeļu projekts risinājās jau 18. reizi, bet Latvijā – 17. reizi. Nedēļas laikā notiek lasījumi, stāstu stāstīšana, literatūras izstādes, debates, konkursi un citi pasākumi.

Gada tumšākajā laikā no 10.-16. novembrim vairākos tūkstošos publiskajās un skolu bibliotēkās Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs vienlaicīgi tiek iedegtas sveces un lasīta viena kopīgi izvēlēta grāmata.

Salacgrīvas bibliotēkā 13. novembrī šis lasījums izskanēja sešpadsmito reizi. Šī gada tēma – „Troļļi ziemeļos. Sveču gaismā pie smaržojošas tējas tasēm lasījām Tūves Jansones grāmatas „Tētis un jūra” 2. daļu „Bāka”. Klausījās gan bērni, gan pieaugušie bibliotēkas apmeklētāji.Visus ļoti ieinteresēja darba fragments. Interesantā un savdabīgā Tūves Jansones spēja aprakstīt dabu, troļļus un viņu dzīves uztveri, piesaistīja klausītāju uzmanību tā, ka fragmenta lasījums tajā pašā vakarā izvērta diskusijas, lika meklēt grāmatas turpinājumu, Daudzi klausītāji, kuri šīs autores darbus nebija lasījuši, labprāt ar tiem iepazinās. Klātesošie bija ieinteresēti par izstādes „Kas ir Troļļi?” literatūras klāstu., jo izrādījās, ka par šim mistiskajām būtnēm mēs zinām daudz mazāk, kā par rūķiem.

Esam lepni un gandarīti, ka Latvijas lasījumu skaits apsteidzis pašu Ziemeļvalstu lasījumu skaitu! Un vai šādu- viena fragmenta lasīšanu dažādās valodās vienlaicīgi vairāk nekā 2000 bibliotēkās nevarētu uzskatīt par neoficiālu pasaules rekordu?

Gunta Zeme,
Salacgrīvas novada Salacgrīvas bibliotēkas metodiķe – bērnu literatūras centra vadītāja.

<< Jūnijs 2022 >>