Aicinājums apzināt un iedzīvināt vietējo kultūras mantojumu
25.11.2014

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēku attīstības institūta Bibliotēku konsultatīvais centrs, vēloties veicināt Latvijas kultūras kanona atpazīstamību un rosināt diskusijas par kultūras mantojumu, aicina Latvijas bibliotēkas un ikvienu Latvijas iedzīvotāju apzināt vietējās vērtības, iemūžināt tās fotogrāfijās un uzsākt savu reģionālo kultūras kanonu vērtību sarakstu veidošanu.

Kultūras mantojums ir cilvēka garīgās darbības liecība materiālā vai nemateriālā formā. Savukārt vietējais jeb lokālais mantojums ir vērtība, kas vieno kopienu, veido kolektīvo atmiņu un izceļ ikviena identitāti. Tāpēc KM finansētā un LNB īstenotā projekta „Daudzveidīgu aktivitāšu atbalsts Latvijas reģionos, tai skaitā radošās darbnīcas bērniem” ietvaros aicinām Latvijas bibliotēkas un ikvienu Latvijas iedzīvotāju apzināt reģionālās kultūras vērtības, iemūžināt tās fotogrāfijās un publicēt Latvijas Bibliotēku portālā.

Lai informētu vietējo sabiedrību par šo aktivitāti un rosinātu iepazīt un meklēt vērtības tuvākajā apkārtnē, bibliotēkām ir iespēja:

• rīkot diskusijas, tematiskas pēcpusdienas, pasākumus par kultūras mantojumu, kultūras kanonu un vietējām vērtībām;
  • organizēt kopīgas „ekspedīcijas”;
  • veidot tematiskas izstādes;
  • organizēt konkursus;
  • utt.

Aktivitāšu mērķis ir Latvijas Bibliotēku portālā ievietot un apkopot fotogrāfijas, kas atspoguļo vietējo kultūras mantojumu, ko vietējā kopiena izceļ kā vērtību.

Fotoattēlos var tikt iemūžināts tas, ko kopienas iedzīvotāji uzskata par savu vietējo vērtību:

• vietas (ēkas, ielas utt.),
  • dažādi dabas objekti (īpaši koki, akmeņi, upītes utt.);
  • personas un viņu darbi (gleznas, grāmatas, skulptūras, amatnieku darinājumi utt.);
  • īpaši priekšmeti, kas raksturo un vieno konkrēto kopienu (piemēram, Stopiņos tas ir Stopiņu novada jostas stāsts).

Vietējo kultūras vērtību apzināšana kalpotu par pamatu reģionālo kultūras kanonu izveidei. Tautas veidoti reģionālie kultūras kanoni sniegtu iespēju iepazīt un meklēt vērtības tuvākajā apkārtnē, pamanīt nepamanīto un rosinātu sabiedrības interesi un diskusijas par kultūras mantojumu un vērtībām.

Kāpēc tas ir svarīgi un ko tas var dot?

• Mēģinājums rast vērtību orientierus savas kultūras un identitātes apzināšanā
  • Iespēja veidot atpazīstamības zīmes
  • Vietējās kopienas saliedētības veicināšana
  • Radīta un izplatīta kopējā kultūras atmiņa
  • Izraisīta sabiedrības interese

Kāpēc bibliotēkas?
Bibliotēkas jau šobrīd aktīvi darbojas novadpētniecības jomā un ir kultūras mantojuma apzinātājas un glabātājas. Tāpat bibliotēkām ir rīki un instrumenti, lai izplatītu informāciju, rosinātu sabiedrības interesi un diskusijas.Apzinātās vietējās kultūras vērtības aicinām ievietot Latvijas Bibliotēku portālā.

<< Novembris 2020 >>