Tikšanās ar Ingu Žoludi

INGA ŽOLUDE SALACGRĪVĀ AICINA LASĪT PORUKU
Salacgrīvas novada bibliotēkā ciklā “Stāsts rada stāstītāju” notikusi jau otrā tikšanās. Literāte Liega Piešiņa šoreiz uz mūspusi bija “atvilinājusi” prozaiķi Ingu Žoludi, kas interesentiem īpaši atmiņā palikusi pēc stāsta par Emīlu Dārziņu – “1904. Melanholiskais valsis”. Tā tapšanas laikā autore padziļināti pētījusi E.Dārziņa, Jāņa Poruka un Rūdolfa Blaumaņa attiecības darbā un sadzīvē, par ko drosmīgi pirmoreiz uzstājusies televīzijas raidījumā “Literatūre”. Izstaigājot Dārziņa un Poruka takas Cēsīs, autore nespēj būt vienaldzīga, runājot par Poruka mīlas dēkām (viņš, apmetoties Cēsu viesnīcā, visu nakti sēdējis pie loga, lai tikai nepalaistu garām brīdi, kad pretējās mājas logā parādīsies mīļotā Ernestīne).

Arī Cēsu Saviesīgās biedrības nams, kur Porukam pirmo reizi izdevies ieraudzīt savu mīļoto, ir stāstiem un teikām vīts. I.Žolude atzīst, ka viņai gribējies radīt stāstu, kas ir it kā starp literatūru un mūziku – tā radies “1904.”

Ikdienā rakstniece savā grāmatu plauktā rod vietu tikai tām grāmatām, kas viņu uzrunā. Autore pauž nožēlu, ka nav bijis iespējams iepazīties, kas ir bijis Dārziņa un Poruka grāmatu plauktos. Tas nu viņai nav zināms.

Tieši tādēļ bijis tik aizraujoši pētīt E.Dārziņa “Melanholiskā valša” tapšanas mistēriju.

Šobrīd rakstniece tapina romānu par Jāni Poruku. “Es aizgūtnēm tveru un lasu visu, kas ar viņu saistīts,” atzīst I.Žolude. Kā tas ir, ka pēc nepabeigtām studijām jāatgriežas tēva mājās ar salauztu sirdi un aplauztiem sapņiem, jo tālākai izglītībai trūkst naudas. Un tomēr tas bija laiks, kad Latvijā notika radošās inteliģences “vārīšanās”. “Mākslā ir atļauts!” postulē Inga Žolude, pārliecinoši uzrunājot daudzos jauniešus, kuri todien bija atraduši ceļu uz bibliotēku.

Šo tikšanos ciklu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, solot mums vēl vismaz pāris prieka brīžu, mūsdienu latviešu literātus vaigā redzot.

Gints Šīmanis.