Ēriks Hānbergs iesoļo Salacgrīvā
02.09.2017

Ko tik nestāsta par publicistu Ēriku Hānbergu! Bet kāds viņš ir ikdienībā? – To Salacgrīvas pilsētas svētku laikā varēja just visi, kuri bija atnākuši uz tikšanos Salacgrīvas bibliotēkā.

“Es esmu iemācījies priecāties par kaimiņu prieku!” Tā sarunas aizsākumā uzsvēra Ē.Hānbergs, kurš savos turpat 85 gados vienmēr apbrīnojis Latvijas laukus mainībā un pašu zemes ļaudis daudzveidībā.

Tādēļ viņam nav pieņemama šodienas niknā un saplosītā sabiedrība, kam pretstats ir “Omulību klubiņš” Rīgas Latviešu biedrībā un paša rakstītais - par atskrējušu melnu teļu, par plikajiem un pusplikajiem, par dziedošajiem bruņurupučiem (vīru ansamblis “Arājs”).
Salacgrīvā neatņemama sarunas daļa bija par jūru un kuģiniekiem. Par Egonu Līvu, kam rakstnieks veltījis šādus vārdus:
“Katrai radošai sabiedrībai ir ne tikai savas pulcēšanās vietas, bet ar laiku izveidojas arī savs vadonis. Jā, Liepājā tāds bija Egons Līvs. Kāpēc? Viņš ātri kļuva par cilvēku “ar vārdu”, bija ļoti atklāts un godīgs, koleģiāls, bet nekad nebija pieglaimīgs vai liekulīgs. Cilvēki ar sesto prātu ātri sajūt otrā cilvēkā slavējamas īpašības, cēlu dvēseli.”

Nav šaubu, ka mūsdienās Latvijā marīnistika nīkuļo, maz raksta par jūru, mākslā tālāk par saulrieta ainavām netiekam. Tomēr Ē.Hanbergs ir gandarīts par prozaiķēm Gundegu Repši un Ingu Ābeli. Laikmetīgajā dzejā, šķiet, pazudis dzejiskums, sirdssāpes un mīlestība. Tādēļ Ē.Hānbergs turpina būt pozitīvists (Paula Putniņa iedēvējums!), un tā top grāmata “Aplaipojumi un apsmaidījumi”, kur izpaudīsies arī autora kompromisu māksla, kas ļāvusi noturēties kājās dažādās dzīves virāžās.

Ordeņa kapitulā viņam atļauts darboties jau pie trešā Valsts prezidenta. Pats Hānbergs vienmēr taujājis nākamajam Rīgas pils saimniekam: “Vai es nemetīšu uz jums ēnu?” Un tā vien šķiet, ka Ēriks Hānbergs ir visur, pat Lato Lapsa savulaik iesaucies: “Kā ta’bez Hānberga!” Ja palasām Andžila Remesa asprātīgi uzrakstīto grāmatu “Nepazīstamais Hānbergs”, tad tā saucis ne viens vien, arī Boriss Pugo. Jo laikraksta “Cīņa” lauksaimniecības nodaļas vadītājam Ē.Hānbergam bijusi sava vieta un loma sabiedrībā, kā lauku sētas vērtējot, tā īstenāko latvju saimnieci nosakot (kā viņam garšo frikadelītes!). Un bišu strops Preses nama kabinetā, un piena kāstuve redakcijas logā Ķīpsalā!
Atsveicinoties no Hānberga, prātā paliks viņa taujājiens: “Ko tu esi mainījis Latvijā?” Neatbildēsim uzreiz, padomāsim!

Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektu vadītāja Liega Piešiņa solās šoruden uz Salacgrīvas novadu aicināt gana viedus literātus, jo Latvijas Kultūrkapitāla fonda un Salacgrīvas domes atbalstītajā projektā galvenais ir cilvēks – mums līdzās, tuvu un mīlēts!
Gints Šīmanis.