Salacgrīvas novada bibliotēka
108500

Salacgrīvas vidusskolas skolēni tiekas ar rakstnieku Osvaldu Zebri
18.10.2019


14.oktobrī Salacgrīvas vidusskolas 10.un 11.klašu skolēni apmeklēja Salacgrīvas pilsētas bibliotēku , lai pabūtu kopā ar rakstnieku O.Zebri .Tikšanos organizēja Bibliokuģa komanda , tāpēc neiztrūkstoši bija G. Šīmaņa ievadvārdi , bet sarunu vadīja L.Piešiņa.
    Sarunas temati bija dažādi , iesākumā rakstnieka viedoklis par to , kas ir laba grāmata .Viņaprāt , galvenais kritērijs , vai lasītājam pēc grāmatas izlasīšanas ir interese, kas notiek ar grāmatas varoņiem pēc tam , kad grāmata ir izlasīta. Nenoliedzami svarīga loma ir aizraujošam sižetam un rakstnieka valodai , lai tā uzrunātu lasītāju .Pats autors gadus divpadsmit darbojas rakstniecībā , ir izdots viņa stāstu krājums un trīs romāni .Viņa darbi ir augstu novērtēti , saņemtas balvas .2017.g. tika iegūta ES balva literatūrā , kas dod iespēju kā  mazo valodu valstu pārstāvim publicēties ārvalstīs , tā iekarojot ārvalstu grāmatu tirgu .Romāns '' Gaiļu kalna ēnā '' ir iztulkots jau astoņās valodās . O.Zebris ļoti interesanti izstāstīja ,  kā notiek pats literāro darbu radīšanas process, kas notiek pēc tam , lai grāmatu varētu publicēt , kas nepieciešams , lai tā varētu nonākt ārvalstu tirgū .
     Jauniešiem ļoti saistošas  likās atbildes uz jautājumiem , kā rakstnieks nonācis līdz tam , ka sācis rakstīt literāros darbus , jo izrādās, ka skolas laikā , lai arī viņš jau rakstījis domrakstus netradicionālās formās , nav bijusi doma kļūt par rakstnieku . O.Zebris arī uzsver , ka dzīves laikā mainās intereses, tāpēc ir tikai saprotami , ka daudzi jaunieši vidusskolas gados vēl nemaz īsti nezina, ko grib darīt tālākajā dzīvē .Pats viņš strādājis dažādus darbus , tagad pamatnodarbošanās ir žurnālistika , lai varētu nodrošināt iztikšanu . Tikai ar rakstniecību nopelnīt, viņaprāt , Latvijā nevar. 
     Atsevišķs temats sarunā bija par romānu '' Māra'' .Rakstnieks izstāstīja par grāmatas tapšanu , atklājot pārsteidzošus momentus. Daudz mācījies un guvis no sava pusaudža dēla , bet uz jautājumu, kāpēc ir izvēlēts meitenes tēls , atbildēja, ka speciāli uzkrāvis pārbaudījumu nastu trauslai meitenei , lai redzētu , kā viņa šīs problēmas risinās .
    Klausoties rakstnieka stāstītajā , jaunieši uzzināja gan par rakstnieka profesijas aizkulisēm , gan par radīšanas procesu , gan guva ieskatu grāmatu tulkošanas un tirdzniecības jomā . Secinājums gan ir viens , ka būt rakstniekam nebūt nav viegli .Nākotnei jaunieši var paturēt prātā O.Zebra  novēlējumu katram atrast to jomu , kas interesē , un tajā gūt panākumus .Bet atcerēties , ka ne vienmēr agrā jaunībā to varam apzināt un mērķtiecīgi uz to virzīties , jo intereses, tāpat kā pats cilvēks , ir mainīgas .
    Paldies rakstniekam par tikšanos , paldies L.Piešiņai un H.I.Podziņai .
    Latviešu valodas skolotāja Inta Balode.
      Atpakaļ