Bibliokuģis šīs vasaras ceļos
04.09.2017

Šķiet, vārdu “bibliokuģis” nu jau otro gadu Latvijā pieņem un personificē ar Salacgrīvu. Patīkami apzināties, ka ideja par atraktīvu un inovatīvu zinātnes centru ar piesaisti jūrai un kuģniecības arodiem dzimusi tieši Salacas krastos, nākotnē redzot Salacgrīvas novada bibliotēku par bibliokuģi “Krišjānis Valdemārs”.

Lieliski, ka šeit dzimušajai idejai ir daudz draugu un atbalstītāju, jo patlaban top sadarbības memorands, kurā bibliokuģa ideja tiek virzīta dziļākā akadēmiskā gultnē, aptverot visu novadu – no Minhauzena muzeja līdz mūsu jūrniecības Mekai Ainažiem. Tas pavērs šo kultūras iestāžu plašākas sadarbības iespējas ar Latvijas draugiem ārvalstīs, bagātinās kultūras apmaiņas procesus, lai novada ļaudis saņemtu labāko, ko akadēmisko aprindu pārstāvji spēj piedāvāt. Vienlaikus tas būs kategorisks “Nē!” virspusējībai, viendienībai un diletantismam, sagaidot Latvijas simtgadi.
Bibliokuģa radošā komanda šovasar tuvāk iepazinusi jauniešus, kuri tālākai izglītībai izvēlējušies Liepājas Jūrniecības koledžu. Tās direktors Vladimirs Dreimanis vienmēr bijis atvērts jaunām un radošām idejām, un, skolas 141. pastāvēšanas gadā ieejot, īpaši pievērsies latviešu jūrnieku tradīciju un paražu apzināšanai, formas tērpiem un jūrnieku stājai, kas nav mazsvarīgi, atminoties iepriekšējo gadsimtu latviešu jūrnieku veiksmes stāstus.

Tradicionāla bija tikšanās piedzīvojumu nometnē Jūrkalnes “Vēverlejās”, kur Rīgas Maskavas priekšpilsētas jaunieši aizrautīgās nodarbēs aizvada savas desmit dienas pie jūras. Askētiskos apstākļos, meklējot dzintaru un klausoties pirātu stāstus. Divi no bērniem jau veiksmīgi iestājušies Liepājas Jūrniecības koledžā, un, šķiet, romantisma gars, ko uzbur dižjūra, ir lielākais viņu šīs vasaras piedzīvojums.
Cita noskaņa valdīja Latvijas Bērnu fonda vasaras nometnē Liepenē pie Ventspils. Arī te jūras stāstos klausījās bērni, kuru sapnis par baltām burām pie apvāršņa ir tikai nākotnes cerība. Un patiess bija kāda zēna jautājums: “Pat, ja es nekad nevarēšu uzkāpt burinieka mastā, vai kāds man tomēr kādreiz pastāstīs, kas ir tur – aiz apvāršņa?”

Dullā Daukas sindroms vajāja visus 3 x 3 nometnes dalībniekus Salacgrīvā, kur bibliokuģis vadīja ievirzi “Vējš burās”. Pateicoties jaunsargu instruktora Ojāra Liedeskalniņa aizrautībai, tuvi un tāli draugi airējās ar jollām un burāja selgā. Te nu, liekas, vislabāk izpaudās komandas gars, jo, kas vienam par smagu, citam gāja no rokas.

Vasara turpinās, un Rīgas ostas svētkos bibliokuģis tradicionāli tiekas ar saviem draugiem Andrejostā, kur Latviešu fonda (ASV) atbalstītās aktivitātes turpina Salacgrīvas novada domes iniciatīvu – katram atrast ceļu uz jūru!
Gints Šīmanis.