Baltā galdauta svētki Tūjas Zinību centrā
23.05.2018

Latvijas 100 - gades zīmē Tūjas Zinību centrā 4. maijā ap pusdienas laiku, Baltā galdauta svētku svinīgajā gaisotnē, tika gaidīti novada iedzīvotāji, tūjieši, liepupieši, bibliotēkas lasītāji un atbalstītāji, ikviens interesents, kam sirdij tuvas latviskās tradīcijas, godi un to apzināšana. Un kaut uz brīdi, vēlme nelielai kopābūšanai.

Gada laikiem nākot un ejot, - piemini Latviju! Diena vai nakts, vakars vai rīts,- turi viņu prātā, piemini viņu, iemīli viņu arvien dedzīgāk”, tā citējot rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa vārdus no krājuma “Piemini Latviju” literāri muzikālo pasākumu, par godu Latvijas neatkarības atjaunošanas dienai, atklāja Tūjas bibliotēkas vadītāja Zeltīte Millere.

Svētku pirmo daļu ar dvēselisku sadziedāšanās koncertu uzsāka Salacgrīvas kultūras nama folkloras kopa “Cielava” dalībnieki ar savu ilggadējo vadītāju Zentu Menniku, kura iesākumā dalījās nelielā pieredzes stāstā. Tai pat laikā notika simboliski izspēlēta Baltā galdauta svētku galda klāšana, ar veltījumu dziesmā, ar sveces aizdegšanu no mājasmātes puses un viesu sarūpētā svētku kliņģera godā celšanu.Baudījām un atcerējāmies mūsu folkloras krāšņumu, klausoties profesionālā un izjustā kopas dalībnieku izpildījumā, un, protams, mācījāmies visi kopā ļoti skaistu vadītājas Zentas iepriekš izvēlētu kopdziesmu. Nedaudz no tās : “Cik maza, maza Līvu zeme, vai saredzēt tu vari to? No Slīteres līdz zilai jūrai, tā Līvu ciemus savieno. Cik maza, maza Līvu tauta, kas jūras krastā tīklus sien, un meitenes vij kāzu rotas no jūras pērlēm vēl aizvien. Piedz.: Šai zemei vajg lietu un sauli, kas spīd, bet tam cilvēkam vajg sirdi, kam var uzticēties

Baltā galdauta svētku koncerta izskaņā, katram no dalībniekiem Tūjas bibliotēkas vadītāja dāvāja pa baltai pateicības rozei, aicinot visus uz kopēju mielastu dabā. Pie Zinību centra, āra terasē, gaidīja balti klāts galds, un tikko kā no uguns nocelts gardas pašmāju zupas katls. Par šo gardo cienastu īpašs paldies mūsu novada z/s “Vīganti”, atpūtas kompleksa “Birzgaiļi” atsaucīgajai saimniecei Lijai Jokstei, gardās zupas virējai Agitai Bušmanei un čaklajai palīdzei Samantai.

Pēc kārtīgi ieturētām, ļoti garšīgām pusdienām, sakot paldies saimniecēm, varēja turpināties Baltā galdauta svētku saviesīgā daļa. Vēl brīdi padziedājām, pabijām kopā nesteidzīgās sarunās, baudot viesu sarūpēto svētku kliņģeri.

Savukārt, mākslas baudījumu varēja gūt aplūkojot Tūjas Zinību centrā vēl esošo pavasara fotoizstādi “Elpas krāsa”, ar 12 “Limbažu fotokluba” dalībnieku darbiem, tostarp tūjiešiem un liepupiešiem. Arī mūsu Baltā galdauta svētku apraksts tika iekļauts jaunizveidotajā Latvijas digitālajā kartē (LV100.lv)

Paldies visiem mūsu Baltā galdauta svētku galda klājējiem, atbalstītājiem un baudītājiem. Lai veiksmīgs un stiprs ceļavējš pūš folkloras kopas “Cielava” burās, teju pie durvīm esošajā Starptautiskajā folkloras festivālā “Baltica 2018”.

Tūjas bibliotēka vēl visiem jauku vasaras ziedēšanas laiku, vērtīgu lasāmvielu un pozitīvu lasītprieku! Esiet vienmēr gaidīti mūsu bibliotēkā.

Z.Millere /Tūjas bibliotēkas vadītāja
Foto : A.Tomsone